20
Eyl

PORTAKAL ÇİÇEKLERİYLE İÇİMİZİ AYDINLATAN ADANA’YA MK AYDINLATMA TÜRKİYE’DEN PARLAK DOKUNUŞ

MK aydınlatma Türkiye’den Işık dolu Projeler

Adana denilince ilk akla gelen dünyaca ünlü “Adana kebabı” ise de ikinci sırayı portakala, turunçgile teslim etmek gerekir. Şehir; meraklısı için buram buram kokan lezzet durakları kadar tarif edilmez (ancak yaşanır) yaz sıcakları, tüm şehre yayılan portakal çiçekleri, Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin bereketli deltaları, muazzam manzarasıyla da zihinlerde kendine has bir yer tutar.

MK Aydınlatma Türkiye’nin; apayrı sosyal dinamikleri, tadı tuzu, dokusu, ruhu olan bu büyükşehirle kurduğu iletişim; 2015 yılına, her sene nisan ayında düzenlenen Portakal Çiçeği Festivali kapsamında gerçekleştirilen led ışıklı cadde süslemesi projesine uzanıyor. Etkisi ülke sınırlarını aşıp uluslararası ölçeğe taşınan, şehir ekonomisini en az caddeleri kadar canlandıran Portakal Çiçeği Festivali’nin 2015 yılı hazırlıklarına, MK Aydınlatma Türkiye’nin caddeleri bir renk şölenine dönüştüren direk motifleri de damgasını vurdu. Motifin tasarımında Çukurova’ya ilkyazın gelişini müjdeleyen, narin portakal çiçeğinden esinlenildi. Toplamda 100’e yakın motif ile Adana’nın en işlek caddeleri süslendi. Led ışıklı cadde süslemesiyle ilkyazı karşılayan şehirde, ilerleyen aylarda en eski ve işlek caddelerden Toros Caddesi ve Kozan Caddesi de germe motifleri ile süslendi.

Yerel yönetimlere sunduğu hizmetler kapsamında, şehirlerin sokaklarını, caddelerini, dikey olduğu kadar yatay düzlemde tasarladığı süslemelerle, germe motifleriyle de farklılaştıran MK Aydınlatma Türkiye’nin uzman ekibi; Toros Caddesi’nde kullanılan motif tasarımında Adana’nın simgelerinden Taş Köprü ve Tarihî Saat Kulesi’nden esinlendi. Kozan Caddesi’ndeki motiflerde, millî duyguları kamçılayacak, memleket sevgisini derinden duyumsatacak ay yıldız teması itinayla işlendi.

MK Aydınlatma Türkiye’nin Adana Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği hâlinde gerçekleştirdiği projeler, 2017 yılında da hız kesmeden sürdü: Adnan Menderes sahil yoluna, Adana’nın tarihî tren köprüsü; doğa, tarih ve fotoğraf meraklılarının görmeden geçemedikleri Varda Köprüsü’nün led ışıklı minyatürü yapıldı. Şehrin kültürel mirasına yönelik farkındalığın artmasına katkı sunan proje, yöre sakinleri tarafından memnuniyetle deneyimlendi.