30
Ara

”GÖRÜLMEYENİ GÖRENLER”İN MEKÂNINI DAHA DA PARLATMAK İÇİN MK AYDINLATMA TÜRKİYE’DEN IŞIK DOLU PROJELER

Tarih; mekânları, medeniyetleri farklı anlatılarla tarifler. Bir anlatıya göre MÖ 658’de Sarayburnu’na yerleşen Bizans, yörenin güzelliğine hayran kalır ve bu güzel yer dururken kıyının karşı tarafında yerleşen insanları körlükle vasıflandırarak Kadıköy’ü (Khalkedon) “körler diyarı” olarak adlandırır. Bu sebeple çeşitli kaynaklarda bölge bu adla anılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra Kalkedonya’nın yönetimi, II. Mehmed tarafından meşhur Nasrettin Hoca’nın kızının torunu ve ilk İstanbul kadısı Celalzade Hızır Bey’e verilir. Böylelikle yerleşmenin adının “Kadıköyü” olarak değiştiği söylenir.

“Körler diyarı” mı dersiniz, “görülmeyeni görmüşlerin mekânı” mı, tercih sizin… Ancak Kadıköy’ün güzelliklerini; sosyal hayata kattığı hareketliliği, şehirlilere gündüz ayrı gece ayrı sürprizler, keyifler sunan caddelerini, capcanlı sokaklarını görmeden geçmenin, bugünkü İstanbul’u tam manasıyla tecrübe edememek anlamını taşıyacağını teslim etmek gerekir. Şehrin dinamizm, kültür ve sanatla iç içe olan, güncel, aydınlık yüzüdür Kadıköy… Festival havasını her daim dokusunda barındıran bölge, özel etkinliklere ev sahipliği yaptığında daha da canlanır.

“Festival aydınlatması” alanında dünya çapında faaliyetlerini sürdüren, 43 ülkede temsilciliği bulunan Avusturya merkezli MK Illumination Türkiye ofisinin yaratıcı ve vizyoner ekibinin Kadıköy Belediyesi ile iş birliği hâlinde hayata geçirdiği projeler; vaktinde görülmeyi, ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ettiği gibi bugün de takdirle anılacak çalışmalar. 2012 yılında düzenlenen “İstanbul Shopping Fest” kapsamında, Kadıköy’ün meşhur Bağdat Caddesi’nde uygulanan temalı ışıklı germe motifleri, caddeyi boydan boya turlayan şık ve zevk sahibi kişilerin pırıltılarıyla yarışır nitelikte idi. Cadde boyunca uygulanan temalı ışıklı germe motifleri; festivalin heyecanını, coşkusunu, olumlu duygusunu ilgili kamuoyuna derinden duyumsatmıştır.

“Perakendenin kalbi” olarak anılan; dünya markalarına ev sahipliği yaptığı gibi, yerli yabancı alışveriş tutkunlarını da yılın her döneminde ağırlayan Bağdat Caddesi, 2013 yılında yılbaşı kutlamaları kapsamında yine MK Aydınlatma Türkiye’nin ışık dolu projeleriyle yeni yıl coşkusunu en yüksek seviyede yaşadı, yaşattı. Proje uyguladığı mekânları benzersiz bir masal diyarına dönüştüren MK Aydınlatma Türkiye, caddeyi yer objeleri ve germe motifleri ile süsleyerek yeni yıl coşkusunu pekiştirdi.  Geleneksel yılbaşı süslemesi anlayışıyla seçilen objeler arasında; ışıklı kardan adamlar, çocuklar kadar yetişkin masal severleri de heyecanlandıran ışıklı Noel Baba ve vazgeçilmez bir figür olarak geyikler de bulunuyordu. Uzunlukları 4 metreye yaklaşan yılbaşı ağaçları ise, sadece göze değil ruha da hitap edecek bir ihtişamla caddeyle bütünleştirildi.