19
Şub

BEYAZ BEYAZ OLALI BÖYLE İHTİŞAM GÖRMEMİŞTİR! MK AYDINLATMA TÜRKİYE İLE İSTANBUL CEVAHİR AVM’DE “AURA” ETKİSİ

İstatistiklere yaslanmış bir genelleme yaparak şu gerçeği teslim edelim: Alışveriş merkezlerini seviyoruz. Küresel salgının etkilerini yoğun biçimde yaşarken uzak kaldığımız alışveriş merkezlerine, karantina süreci tamamlanır tamamlanmaz kavuşmaktan bir heyecan duyduk; AVM girişlerinde sıra beklerken bunu hissetmiş ve hissettirmiş bulunduk. Hayatın normal, eski tanıdık seyrine dönüşünü adeta alışveriş merkezlerinin geniş avlularında vitrinlere baka baka gezinirken, kafe ve yeme içme alanlarında maskeleri çıkarıp fiziken birlikte olabilmenin kıymeti üzerine konuşurken kutladık. Ülke genelinde sayısı 450’yi bulan alışveriş merkezlerinde, şehir yaşamının sunduğu farklı deneyimlere bir tür konfor ve güven duygusu içerisinde ulaşmanın keyfini aldık; bundan kolay vazgeçeceğe benzemiyoruz.

Türkiye perakende sektörü; dinamik yapısı ve bünyesinde barındırdığı yüksek potansiyelden ötürü değişimleri fırsatlara dönüştürecek imkânlara sahip. Geleceğe ilişkin iyimserlik baki. Bu serüvenin, tüm değişimlere kendi manevralarıyla karşılık verebilmeyi başarmış İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki seyri de takdire değer. Açılış yılı olan 2005’ten bu yana gördüğü ilgi, ticari sürekliliği, kampanyaları, etkinlikleri ile farklı yaş grupları ve farklı uyruklardan ziyaretçileri için cazibesini her daim koruyan İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nde yılbaşı dönemi de bambaşka bir büyülü havada geçti! Kolay değil; dünyanın en büyük AVM sıralaması yapıldığında kendine yer bulan merkezde, 6 katlı, 230 mağazalı bu büyük yapıda, yılbaşı dönemlerine özgü ışıltılı, büyülü, heyecan verici dokuyu tasarlamak ve profesyonelce bütüne uygulamak, çok açıdan birikim ister.

MK Aydınlatma Türkiye’nin beklentiye yanıt vermekle yetinmeyen; birikimini farklı, yeni, daha etkili olanı sunmaya adamış ekibiyle yılbaşı, İstanbul Cevahir AVM’de tam da hak ettiği masalsı, büyülü etkiyle karşılandı… Ama söz konusu masalsı doku, alışılagelenden ötesini içeriyordu: Kırmızı duvarlara, zeminlere, açığından koyusuna yeşillere, çam ağaçlarına, neftîlere, altın sarısı balonlara, süslemelere, aydınlatma ürünlerine teslim edilen yeni yıl konseptlerine 2022’ye girilirken farklı bir bakış açısı getiren MK Aydınlatma Türkiye; İstanbul Cevahir AVM’yi mucizevi kuzey ışıklarıyla donattı!

Latince “tanyeri” anlamına gelen “aura” kelimesiyle adlandırılan kuzey ışıkları; gökyüzünde, hafif rüzgârda dalgalanan devasa perdeler gibi, değişken renklerde gökyüzünü kaplayabilir. Birden fazla aura, gökyüzünde bir arada görüldüğünde tıpkı kar taneleri gibi birbirine benzemez ve bir uçtan diğer uca kavis şeklinde gelişen ışınlardan, muazzam bir ışık gösterisi oluşturur. MK Aydınlatma Türkiye’nin yaratıcı ekibince geliştirilen konsept; tam da bu etkiyle, mucizevi bir görsel şölen sunan kuzey ışıkları altında karla kaplı bir masal diyarı ortaya çıkarmayı amaçlamaktaydı.

Merkezin dört yanına serpilen buzul parçalarıyla, hologram malzeme kullanımıyla misafirler adeta kutuplarda, kuzey ışıklarıyla çevrelendikleri bir gezintiye çıkarılmış oldular. Beyazın içinden binbir oyunla fışkıran gösterişli açık mavi, yeşil, turkuaz, pembe, mor ve eflatun tonlarla; bu çarpıcı ışıkla beklenmedik biçimde buluşan çocuklar, gençler, farklı yaş gruplarından ziyaretçiler; Buzullar Ülkesi’ne saniyeler içinde ayak basarak kendi masallarını kurma ve yaşama fırsatı edindiler!

Sürprizler keyif verir. Yılbaşı coşkusunu İstanbul Cevahir AVM’de buzullar içerisinde, kuzey ışıklarının mucizevi şöleniyle yaşayan misafirlerin belleklerinde bu unutulmaz anların “sıcacık” etkisinin uzun sürmesi, sürpriz kabul edilemeyecektir!

MK Aydınlatma Türkiye; festival aydınlatmasında, ortama kattığı ışıkla dünyaya ilham olan bir itibara; ürün ve uygulama kalitesiyle dokunduğu mekânı bambaşka görünüme kavuşturan deneyime sahip. Malzeme, kullanıldığı alan ve biçime göre çok sıra dışı sonuçlar üretebilir. MK Aydınlatma’nın her projesinde bu cümlenin sağlamasını yapmak mümkün. İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilen 2022 yılbaşı projesi de konuya güzel bir örnektir. Projenin neredeyse tamamında kullanılan hologram folyo ile gece gündüz farklı yansımalar oluşturularak misafirlere sunulan “aura” sürprizinin dozu böylelikle artırıldı. Soğuk, buzullar içinde, karlı bir kış atmosferi içerisindeyken duygulara sıcacık dokunuşların nasıl beğeni yarattığını yansıtmakta ise fotoğraflar yetersiz kalır. Modern bir tasarım anlayışı güdülen projede beyaz hakimdi. Bunun yanı sıra beyaz aynalı gümüş pleksiler, yansımalar içinde her rengi barındıran hologram parçalar; beyazı bile kendinden geçirmiştir. Diyebiliriz ki beyaz beyaz olalı böyle ihtişam görmemiştir!

MK Aydınlatma Türkiye kılavuzluğunda, “Buzullar Ülkesi”nin farklı sürprizlere her dem açık görselliği, başka yılbaşı kutlamalarında bambaşka formlarda deneyimlenebilir.